Thinvent® Treo Mini PC, Intel® Core™ i3-1215U processor (6 core, up to 4.4 GHz, 10 MB cache) Dual LAN, 16GB DDR4 RAM, 1TB SSD, 12V 7A Adapter, Dual Band WiFi, Thinux™ Embedded Linux, Thinvent® Keyboard and Mouse set
SKU: Treo-i3_12l-16-m1024-12_7-m-Thinux-KM
Listo en 3 días: 1 units
Listo en 15 días: 1 units
The compact power behind your big ideas.
Especificaciones
Processing
| Generation | 12th |
| Series | i3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | 1215U |
| Cores | 6 |
| Max Frequency | 4.4 GHz |
| Cache | 10 MB |
| Main Memory | 16 GB |
| SSD Storage | 1024 GB |
Display
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
Audio
| Speaker Out | 1 |
| Mic In | 1 |
| Front Speaker Out | 1 |
| Front Mic In | 1 |
Connectivity
| USB 3.2 | 2 |
| Front USB 2.0 | 3 |
| RS485 Option | 1 |
Networking
| Ethernet | 1000 Mbps |
| Ethernet Ports | 2 |
| Wireless Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac), dual band |
Power
| DC Voltage | 12 Volts |
| DC Current | 7 Amps |
| Power Input | 100~275 Volts AC, 50~60 Hz, 1.5 Amps maximum |
| Cable Length | 2 Metre |
Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% RH, non condensing |
| Certifications | BIS, RoHS, ISO |
Physical
| Form Factor | Mini PC |
| Dimensions | 199.5mm × 181.5mm × 29.5mm |
| Packing Dimensions | 224mm × 319mm × 85mm |
| Housing Material | Aluminium |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Housing Colour | Black |
| Net and Gross Weight | 2.00kg, 2.23kg |
Accessories
| Keyboard and Mouse | 1 |
| VESA Mount | 1 |
Operating System
| Operating System | Thinvent® Thinux™ Embedded Linux |
| OS Features |
|
Animación de Ensamblaje
Introducing the Treo Mini PC: A desktop-class performer in a tiny, silent package. Engineered for endurance and designed to disappear, it's the perfect solution for modern digital workspaces.
Built to Perform
- Experience smooth multitasking and rapid application response, keeping your operations flowing without frustrating lag.
- Connect effortlessly to dual displays and a full suite of peripherals for a complete, clutter-free workstation.
- Its robust solid aluminium chassis not only looks sleek but actively dissipates heat for unwavering reliability day in, day out.
Engineered for Reliability
Forged from solid metal with a smooth, premium finish, the Treo is built to last in demanding environments. It proudly carries the mark of quality, being 100% designed and made in India. For larger deployments, we offer customisable colours and designs to perfectly match your corporate identity.
Ready for Anything
Pre-loaded with our intuitive Thinux™ operating system, it's immediately productive. Securely manage devices remotely, run office applications, access multimedia, and support custom software—all from a remarkably frugal and dependable platform. The Treo Mini PC isn't just hardware; it's a steadfast partner for your business's digital journey.