Thinvent® Aero Mini PC, Intel® Core™ i3-1215U processor (6 core, up to 4.4 GHz, 10 MB cache) Dual LAN, 8GB DDR4 RAM, 128GB SSD, 12V 7A Adapter, Dual Band WiFi, Windows 11 Pro
SKU: Aero-i3_12l-8-S128-12_7-m-11P-0
Listo en 3 días: 1 units
Listo en 15 días: 1 units
Engineer the future, from any corner of the workplace.
Especificaciones
Processing
| Generation | 12th |
| Series | i3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | 1215U |
| Cores | 6 |
| Max Frequency | 4.4 GHz |
| Cache | 10 MB |
| Main Memory | 8 GB |
| SSD Storage | 128 GB |
Display
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
Audio
| Speaker Out | 1 |
| Mic In | 1 |
| Front Speaker Out | 1 |
| Front Mic In | 1 |
Connectivity
| USB 3.2 | 2 |
| Front USB 2.0 | 4 |
| Front USB C | 1 |
| RS485 Option | 1 |
Networking
| Ethernet | 1000 Mbps |
| Ethernet Ports | 2 |
| Wireless Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac), dual band |
Power
| DC Voltage | 12 Volts |
| DC Current | 7 Amps |
| Power Input | 100~275 Volts AC, 50~60 Hz, 1.5 Amps maximum |
| Cable Length | 2 Metre |
Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 35°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% RH, non condensing |
| Certifications | BIS, RoHS, ISO |
Physical
| Form Factor | Mini PC |
| Dimensions | 198mm × 187mm × 40mm |
| Housing Material | Steel and ABS Plastic |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Housing Colour | Black |
| Net and Gross Weight | 1.68kg, 1.68kg |
Operating System
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro |
Unleash a powerhouse of potential in a palm-sized package. The Thinvent Aero Mini PC is the intelligent core for your digital signage, a seamless thin client for your workforce, or the robust heart of your kiosk or IoT gateway. Its whisper-quiet and compact design liberates valuable space while delivering the reliable, consistent performance modern business demands.
What it means for your business
- Drive digital displays with flawless clarity and reliability, ensuring your message is always seen.
- Deploy secure, manageable workstations for your team without the bulk and noise of traditional towers.
- Create dependable point-of-sale or information kiosks with a footprint that disappears from view.
- Future-proof your operations with a versatile platform that adapts to your evolving commercial needs.
Simplify your infrastructure with a professional-grade solution that works tirelessly behind the scenes. The Aero Mini PC is the smart, unobtrusive choice for businesses that value efficiency, space, and rock-solid dependability.