Thinvent® Aero Mini PC, Intel® Core™ i5-1240P processor (12 core, up to 4.4 GHz, 12 MB cache) Dual LAN, 64GB DDR4 RAM, 512GB SSD, 12V 7A Adapter, Dual Band WiFi, DOS, Thinvent® Keyboard and Mouse set
SKU: Aero-i5_12l-64-m512-12_7-m-DOS-KM
Powerful Performance, Compact Footprint: Unleash your business potential with the Thinvent® Aero Mini PC. This discreet powerhouse fits almost anywhere, freeing up valuable desk and operational space without compromising on serious capability.
Specifications
Processing
| Generation | 12th |
| Series | i5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | 1240P |
| Cores | 12 |
| Max Frequency | 4.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Main Memory | 64 GB |
| SSD Storage | 512 GB |
Display
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
Audio
| Speaker Out | 1 |
| Mic In | 1 |
| Front Speaker Out | 1 |
| Front Mic In | 1 |
Connectivity
| USB 3.2 | 2 |
| Front USB 2.0 | 4 |
| Front USB C | 1 |
Networking
| Ethernet | 1000 Mbps |
| Ethernet Ports | 2 |
| Wireless Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac), dual band |
Power
| DC Voltage | 12 Volts |
| DC Current | 7 Amps |
| Power Input | 100~275 Volts AC, 50~60 Hz, 1.5 Amps maximum |
| Cable Length | 2 Metre |
Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 35°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% RH, non condensing |
| Certifications | BIS, RoHS, ISO |
Physical
| Form Factor | Mini PC |
| Dimensions | 198mm × 187mm × 40mm |
| Housing Material | Steel and ABS Plastic |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Housing Colour | Black |
| Net and Gross Weight | 2.23kg, 2.23kg |
Accessories
| Keyboard and Mouse | 1 |
Operating System
| Operating System | FreeDOS |
Built for Demanding Environments
Engineered for reliability, its robust construction is ready for the rigours of daily industrial and commercial use. From the shop floor to the digital signage network, it delivers consistent performance where it matters most.
Your Connectivity Command Centre
- Effortlessly integrate into complex networks with dual Gigabit LAN ports for ultimate flexibility and redundancy.
- Connect all your essential peripherals and displays with a comprehensive array of ports at your fingertips.
- Stay wire-free with integrated dual-band Wi-Fi, offering placement versatility for a cleaner setup.
Ready to Work From Day One
Arriving complete with a keyboard and mouse set, the Aero Mini PC is a fully realised solution. Its versatile FreeDOS platform allows you to install the specialised operating system or software your unique application requires, making it the perfect blank canvas for your business’s digital workflow.
Choose the Thinvent® Aero Mini PC. Where robust, space-saving design meets adaptable, high-performance computing for business.