Thinvent® ઇન્ડસ્ટ્રિયલ પીસી IPC3, ઇન્ટેલ® કોર™ i3-1215U પ્રોસેસર (6 કોર, 4.4 GHz સુધી, 10 MB cache) Dual LAN, 32GB DDR4 RAM, 256GB SSD, 12V 7A એડેપ્ટર, ડ્યુઅલ બેન્ડ વાઇ-ફાઈ, Windows 11 Pro, ક્વાડ ડીબી9 સીરિયલ
SKU: IPC3-i3_12l-32-m256-12_7-m-11P-4S
15 દિવસમાં તૈયાર: 1 units
Thinvent IPC3: Rugged, Reliable, and Fanless Industrial Computing Power
સ્પષ્ટીકરણો
પ્રોસેસિંગ
| જનરેશન | 12મી |
| સિરીઝ | i3 |
| પ્રોસેસર બ્રાન્ડ | Intel |
| પ્રોસેસર મોડેલ | 1215યૂ |
| કોર્સ | 6 |
| મહત્તમ આવૃત્તિ | 4.4 GHz |
| કેશ | 10 MB |
| મુખ્ય મેમરી | 32 જીબી |
| SSD સંગ્રહ | 256 GB |
ડિસ્પ્લે
| HDMI | 1 |
| વીજીએ | 1 |
ઓડિયો
| સ્પીકર આઉટ | 1 |
| માઇક ઇન | 1 |
કનેક્ટિવિટી
| USB 3.2 | 2 |
| ફ્રન્ટ યુએસબી ૨.૦ | 4 |
| Front Serial Port | 2 DB9 પુરુષ RS232 |
| Rear Serial Port | 4 DB9 male RS232 |
| RS485 Option | 1 |
નેટવર્કિંગ
| ઈથરનેટ | 1000 એમબીપીએસ |
| Ethernet Ports | 2 |
| વાયરલેસ નેટવર્કિંગ | વાઇ-ફાઇ 5 (802.11ac), ડ્યુઅલ બેન્ડ |
પાવર
| DC વોલ્ટેજ | 12 વોલ્ટ |
| DC કરંટ | 7 એમ્પીયર |
| પાવર ઇનપુટ | 100~275 વોલ્ટ AC, 50~60 Hz, મહત્તમ 1.5 એમ્પીયર |
| કેબલ લંબાઈ | 2 મીટર |
પર્યાવરણીય
| ઓપરેટિંગ તાપમાન | 0°C ~ 50°C |
| ઓપરેટિંગ ભેજ | 20% ~ 80% RH, નોન-કન્ડેન્સિંગ |
| પ્રમાણપત્રો | RoHS, ISO |
ભૌતિક
| ફોર્મ ફેક્ટર | ઇન્ડસ્ટ્રીયલ પીસી |
| થર્મલ ડિઝાઇન | ફેનલેસ પેસિવ કૂલિંગ |
| પરિમાણો | 200mm × 184mm × 52mm |
| પેકિંગના પરિમાણો | 340મીમી × 235મીમી × 105મીમી |
| હાઉઝિંગ સામગ્રી | એલ્યુમિનિયમ |
| હાઉઝિંગ ફિનિશ | એનોડાઇઝ્ડ |
| હાઉઝિંગ રંગ | સિલ્વર |
| નેટ અને ગ્રોસ વજન | 2.55 કિલો, 2.97 કિલો |
ઓપરેટિંગ સિસ્ટમ
| ઓપરેટિંગ સિસ્ટમ | માઈક્રોસોફ્ટ વિન્ડોઝ 11 પ્રો |
એસેમ્બલી એનિમેશન
Uncompromising reliability for demanding environments
Discover the IPC3, the industrial computer that thrives where others falter. Its rugged, fanless design ensures silent, dust-proof operation in the toughest conditions, from factory floors to remote IoT installations. This is the steadfast digital heart for your 24/7 operations.
A powerhouse of seamless connectivity
Simplify your system integration. With multiple serial ports and dual LAN, this PC effortlessly communicates with legacy machinery and modern networks simultaneously. Stay connected wirelessly for flexible deployment, ensuring your data flows uninterrupted.
Smart, efficient, and proudly crafted
Experience responsive control and efficient multitasking, enabling smoother automation and data handling. Its robust aluminium chassis offers superior durability with a sleek, anodised finish. This is more than a component; it’s a reliable partner, designed and built with pride in India to support your critical applications day in and day out.