Thinvent® Neo S Thin Client, Intel® processor N150 (4 core, up to 3.6 GHz, 6 MB cache), 16GB DDR4 RAM, 128GB SSD, 19V 1.5A Adapter, Dual Band WiFi, DOS
SKU: S150-150-16-m128-19_1.5-m9-DOS-0
Ready in 15 days: 3 units
Introducing Neo S: The discreet powerhouse for your modern workspace.
Explore other configurations: 8GB RAM256GB SSDNeo R/4 enclosureNeo S N150 8GB 128GBNeo S N150 16GB 256GBNeo R/4 N150 16GB 128GB
Specifications
Processing
| Generation | 12th |
| Series | N |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | N150 |
| Cores | 4 |
| Max Frequency | 3.6 GHz |
| Cache | 6 MB |
| Main Memory | 16 GB |
| SSD Storage | 128 GB |
Display
| HDMI 2.0 | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| VGA | 1 |
Audio
| Speaker Out | 1 |
| Mic In | 1 |
Connectivity
| USB 3.2 Gen 2x1 | 2 |
| USB 2.0 | 2 |
| Rear Serial Port | 1 DB9 male RS232 |
| Serial Port | 1 DB9 male RS232 |
| Parallel Port | 1 DB25 female IEEE 1284 |
Networking
| Ethernet | 1000 Mbps |
| Wireless Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac), dual band |
Power
| DC Voltage | 19 Volts |
| DC Current | 1.5 Amps |
| Power Input | 100~280 Volts AC, 50 Hz, 0.7 Amps maximum |
| Cable Length | 1.8 Metre |
Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% RH, non condensing |
| Certifications | BIS, RoHS, ISO |
Physical
| Form Factor | Thin Client |
| Thermal Design | Fanless Passive Cooling |
| Dimensions | 204mm × 186.5mm × 53.5mm |
| Packing Dimensions | 340mm × 235mm × 105mm |
| Housing Material | Steel |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Housing Colour | Black |
| Net and Gross Weight | 0.91kg, 1.33kg |
Operating System
| Operating System | FreeDOS |
Elevate your operations with the Thinvent® Neo S Thin Client, the streamlined solution designed to deliver robust performance without the bulk. This compact and reliable device is your ticket to a cleaner, quieter, and more efficient digital environment.
The Ultimate Office Companion
- Experience a clutter-free desk with a whisper-quiet, space-saving design that effortlessly powers your essential daily tasks.
- Connect to everything you need with versatile modern and legacy ports, ensuring compatibility with all your existing monitors and peripherals.
- Enjoy seamless connectivity for video calls and cloud access with integrated dual-band wireless, reducing cable chaos.
Built for Business Continuity
- Engineered for reliability in professional settings, it offers steadfast performance for virtual desktops, digital signage, and point-of-sale systems.
- Its robust steel construction is built to last, providing a dependable foundation for your critical applications day in, day out.
Simplify Your Setup
- Arriving with a pre-installed OS, it’s ready for you to quickly configure and deploy, getting your team productive in no time.
- The included power adapter ensures a straightforward installation right out of the box.
Choose the Thinvent® Neo S for a smarter, simpler, and more sustainable approach to workplace computing. It’s the intelligent choice for businesses looking to enhance efficiency and reduce complexity.