Thinvent® Treo Mini PC, Intel® Core™ Ultra 5 125U processor (12 core, up to 4.3 GHz, 12 MB cache) Dual LAN, 32GB DDR5 RAM, 128GB SSD, 12V 5A Adapter, No WiFi, Windows 11 Pro, Thinvent® Keyboard and Mouse set
SKU: Treo-cu5_14l-32_5-m128-12_5-X-11P-KM
Ready in 15 days: 1 units
Engineered in India, Designed for Enterprise. The Thinvent® Treo Mini PC is a powerhouse of reliability, built from the ground up to deliver unwavering performance in demanding commercial environments.
Explore other configurations: 256GB SSDAero enclosureTreo Unknown 325GB 256GBAero Unknown 325GB 128GB
Specifications
Processing
| Generation | 14th |
| Series | Ultra 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | 125U |
| Cores | 12 |
| Max Frequency | 4.3 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Main Memory | 32 GB |
| SSD Storage | 128 GB |
Display
| HDMI 2.0 | 1 |
| VGA | 1 |
Audio
| Speaker Out | 1 |
| Mic In | 1 |
| Front Speaker Out | 1 |
| Front Mic In | 1 |
Connectivity
| USB 3.2 | 2 |
| USB 2.0 | 2 |
| Front USB 2.0 | 2 |
| RS485 Option | 1 |
Networking
| Ethernet | 1000 Mbps |
| Ethernet Ports | 2 |
Power
| DC Voltage | 12 Volts |
| DC Current | 5 Amps |
| Power Input | 100~240 Volts AC, 50~60 Hz, 1.5 Amps maximum |
| Cable Length | 2 Metre |
Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% RH, non condensing |
| Certifications | BIS, RoHS, ISO |
Physical
| Form Factor | Mini PC |
| Dimensions | 199.5mm × 181.5mm × 29.5mm |
| Packing Dimensions | 224mm × 319mm × 85mm |
| Housing Material | Aluminium |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Housing Colour | Black |
| Net and Gross Weight | 1.94kg, 2.16kg |
Accessories
| Keyboard and Mouse | 1 |
| VESA Mount | 1 |
Operating System
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro |
Assembly Animation
Why Choose the Treo Mini PC
- Experience robust, day-in, day-out computing for digital signage, point-of-sale systems, or office workstations without the bulk of a traditional tower.
- Its solid aluminium chassis in a sleek black finish isn't just for show; it actively dissipates heat for cooler, more stable operation over long periods.
- Enjoy ultimate deployment flexibility with dual LAN ports for network redundancy and a VESA mount to secure it neatly behind a monitor, saving valuable space.
- Arrives ready for business with Windows 11 Pro and a premium keyboard & mouse set, streamlining your setup from box to productivity.
Built to Your Vision
This isn't just an off-the-shelf solution. For large-scale requirements, we offer customisation. Tailor the housing colour and design to seamlessly integrate with your corporate branding and specific application needs. Choose the Treo Mini PC—where robust Indian engineering meets your operational excellence.