Thinvent® Aero Mini PC, Intel® processor N5095A (4 core, up to 2.9 GHz, 4 MB cache), 8GB DDR4 RAM, 1TB SSD, 12V 5A Adapter, No WiFi, Windows 11 IoT
SKU: Aero-N5-8-m1024-12_5-X-11I-0
Ready in 3 days: 2 units
Ready in 15 days: 42 units
₹30,500
₹36,600
/ $320
Power Through Your Digital Demands, Quietly and Reliably.
Specifications
Processing
| Generation | 11th |
| Series | Celeron |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | N5095A |
| Cores | 4 |
| Max Frequency | 2.9 GHz |
| Cache | 4 MB |
| Main Memory | 8 GB |
| SSD Storage | 1024 GB |
Display
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
Audio
| Speaker Out | 1 |
| Mic In | 1 |
| Front Speaker Out | 1 |
| Front Mic In | 1 |
Connectivity
| USB 3.0 | 4 |
| Front USB 2.0 | 4 |
| Front USB C | 1 |
Networking
| Ethernet | 1000 Mbps |
Power
| DC Voltage | 12 Volts |
| DC Current | 5 Amps |
| Power Input | 100~240 Volts AC, 50~60 Hz, 1.5 Amps maximum |
| Cable Length | 2 Metre |
Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 35°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% RH, non condensing |
| Certifications | BIS, RoHS, ISO |
Physical
| Form Factor | Mini PC |
| Dimensions | 198mm × 187mm × 40mm |
| Housing Material | Steel and ABS Plastic |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Housing Colour | Black |
| Net and Gross Weight | 1.48kg, 1.48kg |
Operating System
| Operating System | Microsoft Windows 11 IoT Enterprise LTSC 2024 Entry |
Introducing the Thinvent® Aero Mini PC
The Aero is your compact solution for essential computing. Engineered for stability in everyday environments, it delivers dependable Windows 11 performance without the bulk or complexity of a standard desktop.
Ideal for Focused Workflows
- A robust, fanless design ensures silent operation and superior dust resistance for offices, classrooms, or retail points of sale.
- Its compact steel chassis saves valuable space and installs neatly almost anywhere, from under a desk to behind a monitor.
- Purpose-built for connected reliability, with Gigabit Ethernet providing a steadfast, secure link for business-critical applications.
Simplify your core operations with the no-fuss computing power of the Thinvent Aero.