Thinvent® Neo R/4 Mini PC, Intel® Core™ i5-1240P processor (12 core, up to 4.4 GHz, 12 MB cache) Dual LAN, 32GB DDR4 RAM, 512GB SSD, 12V 7A Adapter, Dual Band WiFi, Windows 11 IoT Value
SKU: R-i5_12l-32-m512-12_7-m-11V-0
Future-proof power, perfectly packaged for the edge.
Specifications
Processing
| Generation | 12th |
| Series | i5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | 1240P |
| Cores | 12 |
| Max Frequency | 4.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Main Memory | 32 GB |
| SSD Storage | 512 GB |
Display
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
Audio
| Speaker Out | 1 |
| Mic In | 1 |
Connectivity
| USB 3.2 | 2 |
Networking
| Ethernet | 1000 Mbps |
| Ethernet Ports | 2 |
| Wireless Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac), dual band |
Power
| DC Voltage | 12 Volts |
| DC Current | 7 Amps |
| Power Input | 100~275 Volts AC, 50~60 Hz, 1.5 Amps maximum |
| Cable Length | 2 Metre |
Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% RH, non condensing |
| Certifications | BIS, RoHS, ISO |
Physical
| Form Factor | Mini PC |
| Dimensions | 198mm × 200mm × 73mm |
| Packing Dimensions | 340mm × 235mm × 105mm |
| Weight | 110 grams |
| Housing Material | Steel |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Housing Colour | Black |
| Net and Gross Weight | 1.72kg, 2.13kg |
Operating System
| Operating System | Microsoft Windows 11 IoT Enterprise LTSC 2024 Value |
Introducing the Neo R/4 Mini PC
Designed for demanding industrial environments, this compact powerhouse delivers the robust performance your critical applications require. Its industrial-grade construction ensures unwavering reliability, even in challenging conditions where ordinary PCs would fail.
Why choose the Neo R/4
- Experience seamless multitasking and rapid data processing for everything from digital signage to complex automation control.
- Connect with confidence using dual LAN ports for network redundancy and robust Wi-Fi for flexible deployment.
- Benefit from a fanless, solid-state design that guarantees silent, maintenance-free operation with no moving parts to wear out.
- Deploy with ease in space-constrained locations, from factory floors to retail kiosks, with its versatile mounting options.
- Gain peace of mind with a dedicated industrial operating system built for long-term stability and security.
Built to withstand the rigours of 24/7 operation, the Neo R/4 is the intelligent, resilient core for your next-generation industrial project.